Tanévnyitó és tanévzáró istentisztelet
Tanévnyitó és tanévzáró (hálaadó) istentiszteletekkel kezdjük és zárjuk nevelési évünket a fenntartó Kelenföldi Gyülekezet közösségében. Az évzáró istentiszteletről a Fenntartó gyülekezet lelkipásztori “kibocsátó” áldásával engedjük útra búcsúzó-ballagó óvodás gyermekeinket, mely hitünk és reménységünk szerint egy életen át elkíséri őket. Sok szülő és dolgozó számára ez a nevelési év egyik legmeghatóbb pillanata.
Adventi barkácsdélután
Óvodánk nagy hangsúlyt fektet az adventre. Célunk, hogy a gyermekek ismerjék meg és úgy éljék át a biblikus adventet, mint Jézus krisztus születésének várását.
A december hónap a készülődés jegyében telik, melynek keretében a gyerekeknek adventi naptárt vagy házikót készítünk, melynek segítségével közösen figyelemmel kísérjük az ünnep közeledtét.
Az adventet megelőző héten, egy délután meghívjuk a szülőket, nagyszülőket vagy keresztszülőket, hogy az óvodásokkal együtt készítsenek valamilyen karácsonyhoz kötődő kis emléktárgyat, melyet hazavisznek. Ezek a meghitt alkalmak a csoportokban valóban lehetőséget biztosítanak egy kis ünnepi ráhangolódásra és az együtt töltött idő is emlékezetes marad.
Anyák napja - apák napja - évzárók
- Anyák napja: Az életet és szüleinket Istentől kaptuk, neki tartozunk hálát adni az Édesanyákért. Ezt a jeles eseményt rendhagyó módon szervezzük meg az óvodában. Kialakítjuk a vendégsarkot, ahová egyesével, kettesével invitálják be a gyerekek anyukájukat és a nagymamákat. Ölben ülve, személyesen csak nekik mondják el a köszöntést és adják át a kis ajándékaikat. Utána süteményre, üdítőre vendégül látják.
- Évzáró ünnepély keretében hálát adunk az eltelt évért. Műsorunkban az év közben tanult dalokból, versekből, mesékből, óvodában is énekelhető egyházi énekekből, bibliai történetekből adnak elő a gyerekek. A nagyobbak pedig gyakran adnak elő egy-egy dramatizált mesét, történetet, beleszőve az évben tanultakat. A műsort követően verssel, énekkel és ajándékkal köszöntjük az édesapákat. Ezt követi a nagycsoportosok búcsúztatása, amikor tarisznyába rejtett kis ajándékkal, ünnepi asztallal kedveskedünk nekik.
Gyermeknap - Születésnap
- Gyermeknap: Minden évben tematikus napot szervezünk, más és más keretet adva ennek a napnak (táncház, Fővárosi Bábszínház, gyerekkoncert, ugrálóvár stb.). Évente változó tartalommal egy sajátos, különleges világba kerülünk erre a napra (reneszánsz udvar, népi hagyományok felelevenítése stb.)
- Születésnap: A gyermekek születésnapjának megünneplésével erősítjük bennük az Istennek való hálaadást az életükért, az egymásért való imádkozást, az egymásra való odafigyelést, törődést.
Jótékonysági vásár
2003 óta minden évben meghirdetjük egy szombati napra az óvoda jótékonysági vásárát, melyre mindenkit nagy szeretettel hívunk és várunk. Immár elmondhatjuk, hogy alumni jellegel nagyon sok régi óvodásunk és egykori szülők is visszajönnek erre az alkalomra. Szülők, családtagok, óvodai dolgozók, ismerősök árusítanak mindenféle, köztük saját kezűleg készített ajándék- és használati tárgyakat. Vannak akik egy tálca sütivel, kézműves termékekkel vagy saját különböző kreatív alkotásaikkal gazdagítják a felajánlások sorát. A dadus nénik a délelőtt folyamán a legfinomabb palacsintákat, teát, zsíros kenyeret készítenek. A gyerekek pedig különböző lehetőségek közül választhatnak: hajfonás, arcfestés, ugrálóvár és nem maradhat el a családi focibajnokság sem. Délben a mindenki által várt tombola következik értékes felajánlásokkal a gyerekeknek és a felnőtteknek. A nap bevételét az óvoda aktuálisan meghatározott céljaira fordítjuk (pl.: udvarfelújítás, kültéri játék vásárlása…).Ez a délelőtt mindig nagyon jó hangulatban zajlik, ahol a gyerekek maguk is aktív résztvevői a napnak és a családoknak is kiváló alkalom ez az ismerkedésre, kötetlen beszélgetésre, kapcsolatok építésére és megerősítésére.
Reménységünk szerint még sokszor megvalósulhat ez a vidám, jó hangulatú, szép, régi hagyományunk!
Külső szolgáltatók
Mindennapjainkat színesítik még a bábszínházi előadások, zoopedagógiai alkalmak, az ovi zsaru program, közlekedésbiztonsági napok, tűzoltó és rendőr bemutató.
- Zoopedagógia: Több éve töretlen lelkesedéssel és magas szakmai munkával érkezik hozzánk évente 5 alkalommal a Budakeszi Vadaspark zoopedagógusa. A zoopedagógia segítségével a gyerekeket állatvédelemre és állatszeretetre tanítják, és a zoopedagógia feladatai közé tartozik a környezetvédelem és fenntarthatóság szemléletének megerősítése, érzékenyítése is. Ha a gyereket már kis korban állatvédelemre oktatják, akkor ők felnőtt korukban tudatosabban fognak figyelni a környezetvédelemre. “Ádám bácsi” foglalkozásait minden gyermek nagyon várja, és nem utolsósorban azokat a különböző “meglepetés állatkákat” melyek elmaradhatatlan kellékei a programnak.
- Bábszínház: Évente három vagy négy alkalommal hívunk meg óvodánkba egy-egy bábszinházi vagy élőzenés műsort, mely általában a Mikulás, a Nemzeti ünnep illetve valamely zöld ünnepünk kapcsán, vagy egy kedves mese megelevenítése is szerepelhet a műsorban. Folyamatosan törekszünk az értékeket közvetítő, színvonalas előadókat felkutatni és meghívni óvodánkba.
Református óvodák által szervezett események, versenyek
- Több éve rendezi meg a Harangvirág Kupát a Péceli Református Óvoda. 4 csapat részvételével játékos sorversenyek formájában, mozgással és kreatív feladatok megoldásával dolgoznak fel egy-egy bibliai történetet. Erre mindig nagycsoportosainkból választanak ki az óvónénik egy csapatot, akik óvodánkat képviselik. Több alkalommal is óvodásaink hozhatták el a “Harangvirág vándorkupát”, amire nagyon büszkék vagyunk.
- Minden évben különböző rajzpályázatokon is részt veszünk. Az elért szép eredményeink bizonyítják azt is, hogy a tehetséges gyermekeink alkotásai az országos szintű versenyeken is megállják helyüket.
- A Mezőcsáti Református Óvoda által szervezett “Törd a fejed” országos matematika verseny három fordulóban kerül megrendezésre levelező formában. A feladatlapokat nagycsoportosaink közül többen is kitöltik és így kapcsolódunk a verseny céljához, mely a tehetséggondozás.
Külső helyszíni foglalkozások - kirándulások
- Hagyománnyá vált a szülőkkel közösen szervezett, szombati családi kirándulás tavasszal, melyhez a családok többsége szívesen és lelkesen csatlakozik. Ilyenkor kötetlen beszélgetések és önfeledt játék a szabadban az, ami kölcsönösen gazdagítja a résztvevőket. A helyszínek a közeli Kopaszi gát, Kamaraerdő, Budakeszi vagy néhány alkalommal egy-egy vidéki család is meghívta már csoportját.
- Minden csoport a tanév alatt az életkori sajátosságok figyelembevételével külső helyszíni tevékenység keretén belül, kirándulást, múzeum látogatást szervez a saját csoportjának. A teljesség igénye nélkül csak néhány emlékezetes helyszín: Mesemúzeum, Hagyományok Háza, Művészetek Palotája, A Magyar Zene Háza, a Szabó Malom Szigetszentmiklóson, a Budaörsi repülőtér, Állatkert, a Szentendrei Skanzen, a Fővárosi Csatornázási Művek Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepe, a Hunga-Mix Kft Újmajori Gyümölcsöse, a Budai Vár, Budai Piac, közeli és távoli izgalmas és érdekes játszóterek…